Klíčení semínek je zdravé

Konečně už přichází jaro, i když to tak moc nevypadá. Ještě občas někde zasvítí bělostný sníh, který ale už dostává šedivý nádech. Předpovědi počasí nám neustále slibují oteplení a my ručičku teploměru posunujeme silou vůle a očima alespoň o kousek výše, aby nám ukazovala vyšší teploty.

venkovní teploměr

Nic to nemění na tom, že jaro už ťuká na dveře. A s příchodem jara přichází i nová síla a vitalita. A my bychom je měli uvítat. Jenže, jsme po zimě jaksi unavení a nezvládáme být čiperní a veselí. K tomu, abychom náš organismu zdravě nastartovali, nám může pomoci Nakliceno klíčení semínek, a to proto, že se rázem budeme mít o co starat, budeme mít nový a další zájem a také s nově nastupující radostí pak můžeme sledovat rašící mladé výhonky, které nám přinášejí novou radost a sílu do života.

klíčené mungo

Klíčit můžeme celý rok, ale všeobecně se doporučuje zvyšovat cyklus klíčení hlavně v předjarním a jarním období, což je právě nyní. A proč klíčit?

Protože:

  1. Klíčení je zdravé.
  2. Rostlinné klíčky jsou plné čerstvých vitamínů, enzymů, minerálních látek.
  3. Výhonky jsou šťavnaté a máme je doma vždy v zásobě a čerstvé.
  4. Děti klíčky milují.
  5. Máme na výběr z mnoha druhů semínek. Jmenujte ty nejrozšířenější – drobné zelené fazolky mungo, řeřicha, ředkev a ředkvička, semena hrachu, cizrna, jetel, výtečná lehce štiplavá rukola, slunečnice (není jen pro ptáčky) anebo prostě kupte směsku semen.

Nejobvyklejší, nejčastější a nejrozšířenější je klíčení drobných maličkých zelených fazolek mungo. Jsou sice vzhledem malé, ale chutí a silou vitamínů obrovské. Děti je milují hlavně kvůli jejich barvě. Jakmile mungo naklíčí, vybarví se do zelenobíla a vypadají skutečně legračně spolu s vystrčeným klíčkem. A naprosto báječně chutnají. Můžete jimi ozdobit saláty nebo je jíst jen tak přímo z nakličovací misky. Nemáte-li nakličovací misku, zvládnete klíčit i v obyčejné zavařovací sklenici, kde musejí být semínka ponořená a během dne je několikrát proplachuje. A po pár dnech už sklízíte úrodu!