Oblast Mikulova je plná poutavých cílů, které zvládnete projít pěšky anebo se můžete svést na kole. Jedním z takových krásných cílů je určitě Svatý kopeček, místo, kam jezdívaly už naše babičky.

Krásná procházka

Na Svatý kopeček vede známá křížová cesta, kterou zvládne i netrénovaný turista. Odměnou mu bude nádherný výhled na celý Mikulov a okolí. Tato křížová cesta je jednou z nejstarších v zemi. Je tvořena 17 objekty. Jde o 14 kapliček, kapli svatého Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu.

Křížovou cestu vybudoval majitel mikulovského panství olomoucký biskup a kardinál František z Dietrichsteina. Mělo jít o poděkování za ukončení epidemie moru.

mikulov

Zámek v Mikulově a další zajímavé cíle

Dalším lákadlem je zámek v Mikulově, který stojí na vysokém skalním útesu. Svou dnešní podobu získal v roce 1719 po požáru. Na zámku hořelo i na konci druhé světové války, a ještě jednou v padesátých letech. Zámek má pro návštěvníky 3 okruhy. Jeden okruh je hlavně o historii zámku, druhý má jako základ zámeckou knihovnu a třetí vás vezme do zámeckých sklepů. Tam nečekejte mučírnu, ale obrovský sud na víno. O historii vína se dozvíte mnoho zajímavostí.

Krásného výhledu do kraje se dočkáte, pokud si vyšlápnete na věž kostela svatého Václava.

mikulov1

Fanouškům historie se také bude líbit v Dietrichštejnské hrobce. Je zde uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu. Samotný zakladatel hrobky kníže František Josef Dietrichstein je pohřbený ve Vídni a ve zdejší hrobce je pouze jeho srdce.

Za hezkého počasí si také můžete vyšlápnout na Kozí hrádek, což je jedna ze tří skalnatých dominant okolí. Původně zde fungovala dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, která měla za úkol ochranu města.

Ubytování

Pro příjemný pobyt potřebujete i kvalitní ubytování. Zajímavé ubytování v mikulově dozajista najdete v moderním hotelu Galant s výborným wellness programem, kde si můžete vychutnat ve vířivce výhled do kraje, dopřát si zážitkovou koupel ve dvou, příjemné masáže, saunu, zábaly.