Je tolik obávaný a přitom se bez něj nedá žít. Je totiž základem pro důležité hormony v našem těle, pomáhá zpracovávat neméně důležitý vitamín D i tuky, které přijímáme potravou. Jenže i zde platí, že všeho moc škodí, takže máme-li ho nadbytek, riskujeme zase srdečně-cévní choroby. Strašák cholesterol tedy nepřeceňujme, protože jeho velké snížení také není úplně zdravé, ale rozhodně jej ani nepodceňujme. Jelikož si ho náš organizmus vytváří sám, ale zároveň ho také přijímáme ve stravě, máme možnost jeho snížení sami zvládnout.

volný čas

1. Zbavte se kil navíc
Už mírné zhubnutí pomáhá snížit cholesterol a zároveň upravuje poměr mezi jeho hodným a zlým typem. Abyste si svoji motivaci udrželi, promyslete si předem, jak překonáte překážky jako je nedostatek času na cvičení a různé nezdravé stereotypy.

2. Najděte si svoji pohybovou aktivitu
Najděte si takový pohyb, který vás bude bavit. Nechtějte za každou cenu běhat nebo chodit do fitka. Stačí provozovat turistiku, chodit na rychlé procházky, jezdit na kole nebo plavat. Všechno se počítá a je lepší než žádná fyzická aktivita, jen je třeba ji provozovat pravidelně.

semena

3. Hlídejte si, co jíte
Zásadní rada je nepřejídat se a posílit v jídelníčku potraviny s vlákninou, tedy co nejvíce zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Nezapomínejte na ryby a mořské plody, obsahující nenasycené mastné kyseliny. Je důležité hlídat si, co jíte a vyvážit poměr s nasycenými mastnými kyselinami, což znamená omezit smažená jídla, ztužené tuky, tučné maso, chipsy a sladkosti.

losos

4. Doplňky stravy nezatracujte
S konzumací zdraví prospěšných látek vám doplňky stravy mohou dobře pomoci. Známé psyllium pomáhá i při hubnutí a cholesterol snižují všechny doplňky s česnekem či se syrovátkovým proteinem. Velkou výživovou hodnotu má lněné semínko, jenž upravuje celý metabolismus tuků.