Nejen aprílové počasí je zárukou velkých dešťů, kdy se provazy vody valí z oblohy přímo na nás. Déšť nás může překvapit i nečekaně třeba v létě. Jasně modrá obloha se najednou z čista jasna zatáhne, a najednou prší a prší. Nebo v zimě – poslední roky i v zimních měsících místo sněhu padá déšť. Zkrátka déšť je tak nějak všudypřítomný a my nikdy předem nevíme, kdy nás kapky deště překvapí. Proto je dobré nosit u sebe neustále deštník. Díky němu se nemusíme obávat, že zmokneme až na kůži.

DEŠTNÍK NEBO SLUNEČNÍK?
Již ve starověkém Římě používali něco jako deštníky. Deštník to ale vlastně nebyl, spíše slunečník, protože měl za úkol ochraňovat ženy před sluníčkem. V dešti by tento slunečník stejně neobstál, neboť byl vyroben z papíru. Až později začali Římané slunečníky potírat olejem a voskem. Tato ochranná vrstva sloužila jako ochrana před rozmočením v dešti. A tak vznikl první deštník. V 16. století se deštníky dostaly do Itálie a Francie, a teprve až v 18. století se stávají oblíbenými v celém světě.

PRO ŽENY I PRO MUŽE?
Deštníky ale zpočátku nosily jen ženy. Muži je odmítali, neboť jim deštníky připadaly zženštělé. Až postupem času začali i muži zjišťovat výhody deštníků – například majitelé kaváren, kteří díky nim mohli ochraňovat své zákazníky, jež vystupovali za deště z kočárů. Postupně se deštníky rozmohly tak, že dnes je již nosí nejen ženy, ale i děti a muži.

DNEŠNÍ DEŠTNÍKY
Dnešní výběr deštníků je velmi pestrý. Vyrábí se celá řada deštníků různých barev, tvarů, velikostí i materiálů. Všechny však mají společné to, že jsou stahovatelné a pokryté nepromokavým materiálem. Vždy si vyberte ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Deštníky se dělí na:
· Skládací – malé deštníky do kabelky s průměrem 85 – 100 centimetrů.
· Holové – klasické a velmi populární deštníky s průměrem 95 – 115 centimetrů.
· Golfové – velké deštníky s průměrem 120 – 140 centimetrů.