Písek je jedno z větších měst jihočeského kraje. Má krásné historické centrum a přinejmenším na jeden den tam určitě zajeďte k odpočinku! Pokud tak učiníte, doporučuji zastavit na parkovišti u řeky hned vedle městské galerie. Parkování je zde sobotní odpoledne a po celou neděli zcela zdarma. V této poměrně moderní budově se pořádají zajímavé výstavy. Pokud se podíváte proti proudu řeky, spatříte krásný starý kamenný most. Jedná se o nejstarší kamenný most na území celých Čech.
ulice v noci
Na protějším nábřeží vedle tohoto mostu, po kterém se můžete projít, uvidíte během turistické sezóny několik soch z písku. Každý rok se staví jiné. Na mostě je pak několik soch kamenných. Vprostřed uvidíte Jana Nepomuckého, který je mírně restaurován poté, co jej v roce 2002 vzala velká voda. Uvidíte také mlýn, ve kterém se nalézá zajímavé technické muzeum. Vlevo od mostu pak začínají takzvané Palackého sady. Jedná se vlastně o dlouhý park. Na jeho začátku uvidíte památník padlých letců. V parku samotném pak narazíte na příjemné dětské hřiště a dva skvostné a honosné altány.
Po levé straně parku uvidíte divadlo Fráni Šrámka, spisovatele, místního rodáka, po němž se jmenuje festival studentského divadla „Šrámkův Písek“. Na pravé straně parku se pak nachází hned několik restaurací s dokonalou českou kuchyní. Naleznete zde ale i netradiční kuchyni, jako například v indické restauraci, která zde sídlí již několik desetiletí. Atmosféra všech těchto podniků je velmi příjemná a naobědváte se zde za solidní cenu velmi dobře.
zámek z písku
Po obědě je možné vyrazit po červené turistické značce na nedalekou rozhlednu „Jarník“. Je nedaleko města a budete z něj mít na celou oblast nádherný rozhled. Vstup na tuto rozhlednu je zdarma a její provoz není nijak omezen roční dobou. Rozhledna má dokonce dvoje schodiště, jedno pro výstup nahoru a druhé pro sestup dolů, aby se návštěvníci nemuseli navzájem komplikovaně na úzkých schodech vyhýbat. Pohled shora je pak do širokého okolí, ale především, uvidíte celý Písek. Cesta je vedena přírodou a projdete i místy, kde se původně rýžovalo zlato z písku, po kterém město ostatně dostalo svůj název. Poté již můžete vyrazit třeba někam dál naplnění příjemnými pocity z procházky, kterou si jistě užijete!