Proteinová, bílkovinná nebo ketogenní dieta, ve zkratce i keto dieta. Jedná se o dietu dle poslední módy, která má údajně viditelné výsledky už po několika týdnech. Principem celého hubnutí je zvýšený příjem bílkovin, což mimo jiné zajistí, že tělo nebude redukovat svoji svalovou hmotu, a člověk tedy zhubne hlavně tuk. Zvýšením příjmu proteinů a zároveň snížením přísunu lipidů a sacharidů se organismus dostává do negativní energetické bilance, čímž je nucen štěpit zásobní tuky. Mastné kyseliny z tohoto tuku jdou do jater, kde jsou přetvořeny na ketolátky procesem ketogeneze. Z jater jsou ketolátky vyplaveny do krve a slouží k výživě organismu, který je spotřebovává namísto krevní glukózy.
metr s jablkem na váze
Jaké jsou výhody této diety oproti jiným?

  • Organismus se nezbavuje svalové hmoty, naopak se může stát, že nějakou tu svalovinu i naberete, případně se Vám svaly vyrýsují.
  • Dietáři si často pochvalují, že se necítí hladoví. Při této dietě totiž jíte normálně, pouze se zvyšuje Váš příjem bílkovin na úkor jiných složek. Neustálé chutě a noční žranice tedy nehrozí.
  • Hubnutí mívá rychlé výsledky, občas se popisuje zhubnutí i deseti až dvanácti kilogramů za šest až osm měsíců.
  • Můžete jíst normální jídla. V produkci velkých firem, které se dietou začaly zabývat, najdete běžně vypadající jídla, ovocnými výrobky počínaje a porcemi těstovin s omáčkou konče. Stejně jako předloha tyto porce vypadají i chutnají, částečně jsou ale tvořeny proteinovými náhražkami, takže budete po jejich konzumaci vesele hubnout.

misky s potravinami
Najdou se ale i negativa

Po této dietě se sice nemusíte tolik obávat jojo efektu, ale svá negativa samozřejmě má. A co hůř, najdou se i zdravotní rizika.

  • Při extrémně rychlém hubnutí se stává, že se organismus pouze zbaví zadržované tekutiny. Je tedy možné, že sice zhubnete deset kilogramů, ale pouze tři kilogramy z tohoto čísla budou představovat tuk.
  • Pokud člověk dlouhodobě přijímá vysoké množství bílkovin, zatěžuje tím své ledviny. Maximální hranice se uvádí jako dva gramy na kilogram ideální váhy na den. Pokud jsou ale ledviny už před začátkem diety zatíženy nějakým onemocněním, mohou se negativní důsledky projevit i při nižších hladinách proteinů ve stravě. Důležité je proto keto dietu konzultovat s lékařem.