Na trhu je velké množství olejů motorových, hydraulických, převodových, teplonosných atd. včetně různých druhů maziv. Jak se v nich však vyznat? Existuje více olejářských společností, ale je téměř nemožné, aby každá vyráběla z ropy, která je výchozí surovinou, svůj vlastní základový olej. Z toho vyplývá, že spousta výrobců má stejný základový olej a o dalších vlastnostech a kvalitě výrobků rozhodují především přidané látky – aditiva, která zlepšují kvalitu oleje a dodávají mu určité požadované vlastnosti.
výměna oleje v motoru auta
· Motorový olej – musí mít hlavně dobré mazací schopnosti a nikterak nepůsobit na plasty, aby neničil plastové součástky, hadičky apod. Obsahuje aditiva pro čištění motorů, zlepšení studených startů, snížení tření, dotěsnění, ochranu proti stárnutí, proti pěnění, proti korozi apod.
· Převodový olej – od toho očekáváme jiné vlastnosti než od motorového. Používá se všude tam, kde je mechanismus řešen ozubenými koly, resp. soukolím. Klasická převodovka v autě. Takový olej obsahuje aditiva proti opotřebení a poškození zubů, pro odvod tepla, proti korozi, pro šetření palivem, pro snížení ztrát třením, pro snižování hlučnosti apod. Podle stupně viskozity jsou řazeny do několika tříd.
· Hydraulický olej – najde své využití v průmyslu, v zemědělských, stavebních a lesnických strojích, v hydrostatických systémech. Tyto oleje se třídí a rozlišují podle různých hledisek. Výkonnosti, viskozity nebo výchozí základové složky apod.
· Průmyslové oleje – různé druhy olejů s různými typy účinků pro ten který stroj či jeho část. Kapaliny nesmí ztrácet své vlastnosti ani v náročných podmínkách průmyslového provozu.
· Maziva – lubrikanty, které jsou používány k maximálnímu zlepšení hydrauliky.
symbol auta a moto kapalin
Nabídka olejů a maziv na internetu se liší také cenově, lze však zakoupit levné oleje v prvotřídní kvalitě. Firma Danoil nabízí všechny uvedené druhy originálních technických olejů a maziv vysoké kvality za výhodné ceny. K dispozici jsou různé velikosti balení. Určitě si vyberete, ať už jako jednotlivec či jako firma.