Fairfax, místní střední škola a dva mladíci s těžkým osudem, kteří se stali přáteli – tak začal příběh jedné z nejikoničtějších kapel devadesátých let Red Hot Chilli Peppers (velmi často je používána zkratka RHCP). Jejich hudba se naprosto vymyká všem škatulkám. Pánové si až do dnešních dnů hrají svůj svérázný kalifornský funky-rock. O tom, že jde o ojediněle populární styl, hovoří například to, že stále vyprodávají ty největší haly po celém světě. A to jsou na scéně již 36 let.
elektrická kytara
Těmi mladíky z úvodu příběhu jsou pánové Anthony Kiedis a Michael Balzary. Společně s dalšími dvěma spolužáky – chlapcem původem z Izreale Hillelem Slovakem a Jackem Ironsem působili ve vícero hudebních formacích, nicméně roku 1983 z nich vykrystalizoval zárodek RHCP – přestože v prvních letech často měnili název.
Protože mladíci přitahovali pozornost nezvyklým hardcore punkem, ihhned se kolem nich začali točit nejen fanoušci, ale i hudební agenti. První kontrakt podepsali se společností EMI a od roku 1989 jsou pod hlavičkou Warner Bros. První album pojmenované jednoduše Red Hot Chilli Peppers vyšlo v roce 1984.
V osmdesátých letech již koncertovali po celých Spojených státech a dokonce po Evropě. Průlomové album, kterým se navěky zapsali do rockové historie, bylo Blood Sugar Sex Magic, které podle kritiků dodnes nepřekonali.
kytarista na podiu

Devadesátá léta byla ve znamení úspěchu. S rostoucí popularitou však na povrch vyplouvaly také problémy. A to především ty spojené s braním drog. Postupně se v sestavě vystřídalo 5 kytaristů. Přesto vznikaly ty největší hity. Vzpomenout musíme především pecky jako Under The Bridge, Giwe It Away, Suck My Kiss či Scar Tissue a Otherside.
S přelomem milénia si kapela dala krátkou pauzu v nahrávání. Tu využila dokonale a album z roku 2006 Stadium Arcadium je cítit vyzrálostí všech členů kapely.
Na závěr si připomeňme současné složení:
· zpěv Anthony Kiedis
· sólová kytara Josh Klinghoffer
· basová kytara Michael Balzary
· bicí Chad Smith.