Bez poklopu to zkrátka nejde. Chrání buď samotný obsah ukrytý v nádobě nebo ohraničeném prostoru, nebo chrání nás, či zvířata před pádem do vyhloubeného otvoru.
dřevěný poklop

Akrylátový nebo ze skla

Ten z transparentního polykarbonátového plastu zakrývá potraviny zpravidla na různých společenských akcích, kde je přichystáno občerstvení formou bufetu. Jednoduše odklopíte, naberete, a zas přiklopíte. A jste-li ohleduplní k ostatním, tak ty obložené chlebíčky vydrží po celou dobu oslavy pěkně čerstvé a neokoralé. Tady zkrátka plastový dekl chrání potraviny před odpařováním vody a jejich degradací.
toaleta na chatě

Kanalizační

Jako malé děti jsme my dospělí občas na kanál stoupli, a něco jsme si přáli. Rodiče nás mohly stokrát varovat, že ne všechny dekly mohou být pevné a bezpečné, a že bychom se také mohli propadnout kamsi do hlubin. Víte však o někom, kdo se zřítil do kanálu? Většinou je to jen úsměvná smyšlená historka, neboť tvůrci kanalizačních systémů na podobné situace pamatují a zakrývají je důkladnými ocelovými, litinovými, kompozitovými, či hliníkovými deskami, kdy ty nejpevnější unesou dokonce několikatunovou zátěž.
kovový poklop

Toaletní

Záměrně říkáme „toaletní“, neboť slovo záchodový poklop zní odpudivě. A nejen to, pokud jej necháváte odklopený, není to ani hygienické, ani estetické. Navíc nepotěšíte výrobce záchodových prkének, když se tak snaží, aby na té vrchní desce bylo něco atraktivního, třeba květinová výzdoba, motiv moře, krteček s kapsami, nebo výstražná tabulka s nápisem „nebezpečí pádu do prohlubně“. Zaklopené prkénko nás tedy chrání před zápachem, šířením hnilobných bakterií a nepříliš vábným vzhledem té „prohlubně“.

Zakrytý záhon

Pěstování zeleniny na zahradě není nic obtížného. Kromě snesitelné fyzicky namáhavé práce, pravidelného zalévání, přihnojování a zbavování plevele na vás čeká sklizeň úrody a především radost z celé té tvůrčí zábavy. Pokud vám ji ovšem někdo nezhatí. Můžete se radovat z dozrávajících jahod a vzápětí vám je rozklove zvědavý kos, anebo se na úrodu zeleniny podívá stádo plžů. Nemilému překvapení snadno zabráníte prkennou ohrádkou a poklopem z plastové fólie.