Z doby našich babiček a maminek jsme zvyklí, že se dívky vdávaly okolo 18 roku života a hned po tomto důležitém životním kroku přišel ještě důležitější, a to mateřství. Život tehdy plynul v těchto naplánovaných a zajetých kolejích, a pokud jste třeba jen přeskočili toto pořadí, nebo měli dítě později než vaši vrstevníci (nedej Bože vůbec), bylo něco špatně a byli jste pokládáni za exota, na kterého se ostatní potutelně dívali a povídali si o něm.
Plánování rodičovství
Dnešní doba je jiná. Kdysi nebylo nic zvláštního na tom, potkat třicetiletou matku s desetiletým dítětem. Dnes se do popředí dostává přesný opak. Jdete si tak po ulici a potkáte přibližně pětileté dítě a klidně i čtyřicetiletou matku, o které si na první pohled myslíte, že je jeho babičkou. Průměrný věk matky v naší zemi se v posledních letech pohybuje okolo 31 let. Zvláštností ovšem není ani prvorodička, která oslavili své čtyřicáté narozeniny.
Těhotenské bříško
Dopad na tento fakt má i vyšší věk, ve kterém ženy vstupují do manželství, ke kterému vede svoboda, které se ženy dočkaly. Využívají tak možnosti studia na vysokých školách a budování své kariéry na vysokých postech, kterou upřednostňují před tvořením rodiny. Jiné ženy zase mají pocit, že v nějakých 20 letech ještě nestihly všechny věci, které chtěly a pouštějí se tak do cestování a užívání si života.
Nejdříve se podívejme na výhody pozdějšího mateřství. Je vědecky prokázáno, že ženy, které si pořídí potomka ve zralejším věku, se dožívají vyššího věku, protože si jsou vědomy toho, že musí své dítě vychovat, zaopatřit a sledovat jeho cestu životem. Tyto ženy mohou mít také více zkušeností, být mentálně vyspělejší a být si jisté tím, že našly stálého partnera do života a tím, co od svého života očekávají a co doopravdy chtějí. Starší matky mají také často menší problém s finančními výdaji.
Ležící miminko
Velkou nevýhodou a také rizikem je právě již zmíněný věk, jehož vinou může docházet k nepříjemným problémům a rizikům v průběhu těhotenství a velkému nebezpečí při porodu. Často se také stává, že tyto ženy nejsou už ani schopny dítě odnosit, pokud se jim povede otěhotnět, protože po třicátém roku ženy plodnost s každým rokem klesá. Ženy v tom ale nejsou samy. I u muže je stoupající věk problémem. S přibývajícím věkem se totiž také zvyšuje pravděpodobnost různých genetických vad.