Lepší než sponky, knoflíky a patentkysuchý zip zaujal své pevné místo v textilní výrobě i v dalších lidských činnostech již před mnoha lety a v podstatě ihned potvrdil své přednosti – rychlý a pevný spoj, snadno rozebíratelný a velice pružně nastavitelný. Jako příklad bychom mohli uvést dva velmi časté jevy – rukávy a zapínání v pase.

pásek na suchý zip

Představte si situaci, že máte outdoorovou nepromokavou bundu s membránou, např. Gore-Tex, a potřebujete upnout rukávy k zápěstí tak, aby tudy nepronikal vítr a déšť. Pokud bude zapínání na knoflíky či patentky a druky, nebude to nikdy dostatečně přesné, ale se suchým zipem si nastavíte upnutí rukávů tak, jak vám to vyhovuje – buď přitáhnete a nepronikne tudy nic, anebo mírně povolíte, pokud již přestane pršet a budete chtít rukávy více odvětrávat. Podobné je to i se zapínáním tepláků či sportovních kalhot v pase. Dostatečně široký pás v pase s bočními regulačními prvky na suchý zip vám umožní maximální flexibilitu kalhot tak, aby vás v pase neškrtily, a aby vám zároveň nepadaly, což u dírek v koženém pásku prakticky není možné.

bodláky na bundě - princip suchého zipu

Nevadí mu voda ani vlhkost – dalším příkladem, kde bychom mohli suchý zip plně využít, jsou plovací záchranné vesty. Pokud jezdíte na vodu jako vodáci, anebo jestliže se k tomu teprve chystáte (a tuto činnost vám můžeme doporučit jako perfektní dovolenou), měli byste mít s sebou potřebné vybavení a mezi ním i záchrannou vestu. Může vám zachránit život v peřejích a v podobném úseku, kde se převrhnete do studené vody, a kde je plavání velmi obtížné či téměř nemožné. Pokud ovšem zapínáte vestu na tkaničky, ty se mohou zadrhnout a vesta pak neplní svůj účel, stává se to i u klasického zipu nebo u knoflíků či patentek. Suchý zip v kombinaci s přezkou je naopak velmi spolehlivý, spoj drží za slunečného teplého počasí a samozřejmě i pod vodou. Vesta je pak dobře upnutá i za deště třeba na pláštěnce.