V posledních několika letech byl kvůli pandemii opravdu masivní útlum kulturních akcí, ale lidé jsou stále tady, tak by se dalo domnívat, že je kultura zbytná. Opak je však pravdou. Právě když se teď začínají znovu obnovovat kulturní akce v okolí každého z nás, projevuje se jak moc jsme strádali, když tyto akce nebyly. Například divadelní představení hlásí po zmíněném útlumu rekordní návštěvnosti, koncerty bývají stále vyprodané a i do galerií na křest knih doráží více lidí než bývali pořadatelé zvyklí. Je to bezesporu důkaz, že lidé v dnešní době potřebují kulturu ke spokojenému životu. Dá se bez ní žít, ale tento způsob života je velmi chudý.

koncert v divadle

Proč nám ale kultura tolik chyběla? Ne všichni lidé si uvědomují, že potřebují další lidi. Existuje mnoho jedinců, kteří jsou ku příkladu introverti a neradi chodí ven a mají pocit, že by bylo nejlepší, aby všichni ostatní lidé zmizeli, aby se s nimi nemuseli potkávat. Doopravdy ale asi jednou za čas potřebují vyjít ven s výmluvou, že potřebují doplnit zapomenuté suroviny ze včerejšího nákupu, ale ve skutečnosti jdou ven, protože potřebují vidět jiné lidi. Někdy zkrátka slyšet či dokonce vidět lidi jen zpoza monitoru a sluchátek není pro člověka dost. Živá potkání s lidmi se nedají nahradit.

kontakt s lidmi

Dalo se by namítnout, že lidé se přece potkávají na ulici v obchodech, proč je potřeba i kulturních událostí? Je to z prostého důvodu, že lidé potřebují jednou za čas zažít i něco nevšedního. Na příklad akt chození do divadla je velmi speciální jelikož se oblečeme jinak než každý den, setkáváme se třeba s jinými lidmi a také máme tak trochu pocit, že jsme v jiné realitě. Té kterou jsme se vybrali a přistoupili na ni. Příběhy, které sledujeme nám pomáhají uniknout od stresu každého dne a na chvíli se uvolnit a cítit se jinak než jakýkoliv běžný den.