Ty tam jsou doby, kdy jste museli pro sjednání hypotéky navštěvovat banku. V mnoha případech už nemusíte chodit na pobočku a navštívit tu virtuální, kterou sjednáte v pohodlí domova. Pro zorientování v úvěrovém světě vám pak pomůže úvěrový poradce, který s vámi probere všechny potřebné informace, které byste měli ještě před sjednáním vědět. Také vám pomůže zorientovat se v nejrůznějších dokladech, které po vás banka bude ve většině případů vyžadovat.

podpis smlouvy

Hypotéka je specifický úvěrový produkt a má celou řadu podob, není se tak čemu divit, že se podmínky pro její sjednání můžou lišit banka od banky. Ve většině případů budete ale potřebovat doklad totožnosti, doklad o pravidelném příjmů, kupní smlouvu a výpis z katastru nemovitostí.

Jiné dokumenty budete samozřejmě potřebovat při sjednání v bankovním a jiné v nebankovním sektoru. Hypotéky bez registru a doložení příjmů už z názvu napoví, že zde doklad o pravidelných příjmech dokládat nemusíte.

Ovšem doklad, bez kterého se při sjednání hypotečního úvěru neobejdete, je odhad nemovitosti. Samotné vypracování odhadci trvá přibližně pět dní. Najdou se i takové banky, které v rámci svých úvěrových produktů nabízí bezplatné zhotovení odhadu. Samotný odhad pak společně s dalšími dokumenty posuzuje schvalovatel, ten během týdne žádost buď schválí, nebo zamítne. Není nic neobvyklého, když vás v tomto čase banka požádá o doplnění některých dalších dokumentů, které pomůžou k vyřízení.

Na základě doložených pokladů vám pak bude vyhotoven návrh smlouvy. Nikam nespěchejte a smlouvu si důkladně prostudujte, přeci jenom se jedná o důležitý životní krok, který ovlivní váš život na několik let dopředu.

podání rukou

Pokud je vše v pořádku a vy s veškerými podmínkami ve smlouvě souhlasíte, je zapotřebí to nejdůležitější – podpis. Tím končí veškerý proces formalit a vy můžete začít s čerpáním finančních prostředků.