Zábradlí mohou být vyrobena z nejrůznějších materiálů. Ačkoliv i dnes je zdaleka nejpopulárnější kov či dřevo, rozhodně to není to jediné, z čeho se dá vyrobit. K tomuto účelu může posloužit prakticky každý materiál, který je dostatečně pevný a odolný, aby vydržel požadovanou zátěž.

Možná se, vzhledem k těmto požadavkům, může zdát zvláštní, že se stále populárnějším materiálem pro konstrukci zábradlí stává sklo. Přeci jen, to máme mnohem spíše spojeno z křehkostí. Přeci jen, asi každému z nás se alespoň jednou stalo, že upustil nějaký skleněný předmět, například skleničku, a ten se rozletěl na kousky. Proto se zdá zvláštní, že bychom na něj měli spoléhat, pokud jde o něco tak důležitého, jako je zabránění našemu pádu ze schodů či z balkónu. Přesto tomu tak je. Jak je to možné?

balkon2

Zde je potřeba si nejprve uvědomit jednu důležitou věc. Ačkoliv říkáme, že se jedná o skleněné zábradlí kmkdesign.cz, nikdy to není naprostá pravda. Ve všech případech se jedná o skleněné desky, upevněné na nejčastěji kovové konstrukci. Opíráme se tedy o kov, nikoliv o sklo.

Má to samozřejmě svůj důvod. Zkuste se někdy například prstem opřít o okraj skleničky. Nic příjemného to nebude, že? A teď si představte, že stojíte například někde na rozhledně a chcete se opřít a podívat se do krajiny. Pokud by bylo celé ze skla, pak byste moc pohodlí nejspíš nezažili, že?

balkon1

Dalším důvodem je pak samozřejmě pověstná křehkost skla. Je totiž fakt, že má poměrně velkou pevnost v tlaku, ale malou při nárazu. Ovšem bezpečnost je samozřejmě zajištěna i jinými způsoby.

Tím nejdůležitějším je fakt, že se zde jedná o speciální, tvrzené sklo, které rozhodně není tak snadno rozbitné jako to, co máme například v okně. To samozřejmě neznamená, že je absolutně odolné, ale ve srovnání s klasickým sklem je to rozhodně znát. Navíc je z obou stran polepeno fólií, která jednak usnadňuje čištění, a za druhé brání tomu, aby se při rozbití střepy rozsypaly kolem dokola. A bezpečnost je přece nejdůležitější, že?