V období, kdy se mění rok a my vstupujeme do roku nového, hlásí nejvíce výjezdů hasiči i záchranáři. A je to naše vina, že tomu tak je. Radujeme se tak moc, až tím sobě a těm, které máme nejraději, ubližujeme. Možná jste se takovým pohledem na poslední den v roce a tomu, jak ho trávit, ještě nikdy nepodávali. Je to jen euforie. Ale proč zrovna na tento den? A co se nám tedy může stát?
silvestr ohňostroj

Bezpečná zábava

v Nejhorší následky plynou z neopatrného používání zábavní pyrotechniky. Tahle neopatrné hrátky mohou mít i fatální následky. Vůbec nejhorší je podomácku vyráběná pyrotechnika. Prvním a základním pravidlem tedy je, nakupovat pyrotechniku jen v obchodech k tomu určených. Tedy, žádné stánky, žádné tržnice. Obal by měl být opatřen návodem v českém jazyce, kde byste se měli také dočíst, jak takovou zábavní pyrotechniku bezpečně skladovat.

v Neodpalujte pyrotechniku v blízkosti lidí, ale ani v blízkosti obydlí. Vždy je dobré si najít prázdné prostranství, rozlohou odpovídající doporučení v návodu. I přesto vždy překontrolujte, jestli nemáte zábavní pyrotechniku namířenou proti oknům. Přece jen, rachejtle dokáží vylétnout pěkně daleko.

v Nikdy nenechte manipulovat s pyrotechnikou děti. A i když uvidíte, že si děti pyrotechniku koupí, respektive, když jim ji některý nezodpovědný prodejce prodá, okamžitě to oznamte. Klidně zavolejte policii. Děti budou naštvané, že jste jim překazili plány, prodejce nejspíš dostane pokutu. Lepší než se později ze zpráv dozvědět, že děti leží v nemocnici s utrženou rukou.
hořící prskavky
v Pokud si chcete dopřát pořádný ohňostroja užít si parádní silvestrovskou zábavu, nechte si ohňostroj sestavit od odborníka, pokud jím sami nejste. Možností a také je, si na pořádný ohňostroj zajít třeba na náměstí vašeho města. Tam máte záruku, že je sestavený odborně, tudíž bezpečně.