Opravdu, proč by se neměl váš dědeček nebo babička podívat na internet a zjistit novinky například v oblasti zahradničení. Vždyť tato starší generace ještě měla a má plno různých koníčků. A to na rozdíl od nás, mladších. Ale podle výzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) u nás naštěstí přibývá seniorů, mužů i žen, kteří používají počítače a notebooky. A dokonce je zvládá třetina občanů nad 65 let. Ale zároveň více než polovina seniorů internet a jeho výhody ještě nikdy nevyužila.
senior u notebooku

Jak seniora naučit zvládat tuto gramotnost?

 
Pokud bude váš prarodič souhlasit, obrňte se trpělivostí. Zbytečně ho nezahlcujte odbornou terminologií, technickými detaily a ani dalšími věcmi, které on při běžném využití nepoužije. Musíte mu ukázat, že není potřeba, aby měl z počítače strach, a že práce s počítačem ho nakonec může bavit. Vždyť až to zvládne, značně si zpříjemní život. Veškeré technické a teoretické údaje, které jsou v této technologii, a že je jich hodně, omezte na naprosté minimum. Podle zkušeností to pomůže co nejsnadnějšímu pochopení vysvětlované látky. Co zde může vám, jako lektorovi pomoci? Zaměřte se například na názornou prezentaci, vysvětlete problematiku pomocí obrazového materiálu. To vašemu „žákovi“ během výuky pomůže postupovat krok za krokem a samozřejmě má babička možnost si všechny postupy hned vyzkoušet. Zde také pomůže babičce vysvětlení, že tomu složitému „stroji“, tedy počítači, nemůže ublížit nebo ho dokonce zničit.
senior u klávesnice
Musí pochopit, že zde opravdu není žádný důvod, aby se počítače bála. V případě, že její obavy stále ještě přetrvávají, přizvěte nějakého dalšího člena rodiny nebo ještě lépe nějakého svého kamaráda, kteří se vašeho školení zúčastní a vaši snahu podpoří. Vždyť jen takové vysvětlení co je to „myš“ a její funkce v počítačové technologii, se určitě stane předmětem veselého vyprávění a smíchu při rodinných setkáních po mnoho let. Ale to už babička bude s úsměvem obsluhovat svou e-mailovou poštu, objednávat léky přes internet a hrát bojové hry.