Vhodný věk
• u kojených dětí se zavádí první strava po 6. měsíci
• u dětí na umělém mléce již po 4. měsíci


hrášek

Ovoce nebo zelenina?
Všeobecně se doporučuje začínat zeleninou a to z toho důvodu, že není tak sladká, jako ovoce a děťátko si hned nenavykne na sladkou chuť. Pro začátek volíme pyré z jednodruhové zeleniny a to pro případ, kdyby se projevila alergie na potravinu. Reakce se objevuje nejčastěji v rozmezí od několika málo sekund až 48 hodin. Jeden druh dáváme po dobu tří dnů. Po uplynutí zvolíme jiný druh, který podáváme opět tři dny. Pokud se reakce neobjeví, můžeme je začít míchat mezi sebou. Mezi vhodné druhy patří např. hrášek, mrkev, různé druhy dýní, batáty, brambory, květák, špenát (max. 2x za měsíc), pastinák, cuketa a mnohé další.
Ovoce je vhodné nabízet po dvou měsících od zavedení příkrmů.

Sklenička nebo domácí?
Pyré je možné koupit již hotové ve skleničkách. Já doporučuji vařit domácí. Zde je totiž absolutní kontrola nad obsahem a kvalitou surovin. Ideální stav je, pokud máte zahrádku a můžete si vypěstovat vlastní zeleninu. Pokud ale takovou možnost nemáte, nakupujte je raději na farmářských trzích v bio kvalitě (neošetřené pesticidy a bez hnojiv). Příkrmy si můžete navařit dopředu a uchovávat je v mrazničce (pozor na brambory – po rozmrazení jsou hodně vodnaté a hrudkovité). Vydrží tak déle, než zavařené a uchovávají si prospěšné látky.

Tuk
Od začátku je velmi důležité přidávat přímo do pyré jednu až dvě lžičky různých druhů za studena lisovaných olejů. Obsahují totiž nenasycené mastné kyseliny Omega-3, které jsou prospěšné pro vývoj mozkových a nervových buněk. Na výběr máme např. olej olivový, řepkový, z vlašských ořechů, lněný, dýňový, ale třeba i domácí neosolené sádlo či přepuštěné máslo (Ghí).

dýně

Maso
Po zavedení několika druhů zeleniny můžeme již přidávat maso (králičí, kuřecí hovězí). Volíme opět v bio kvalitě a od ověřených zdrojů. Nejenže je zdrojem vlákniny, ale i zinku, železa (hovězí) atd. Vhodné je zařadit i sladkovodní ryby a žloutky. Doporučené množství pro podávání masa je 3x týdně, ryby 1-2x a žloutek také 1-2x za týden.

Pokud Vaše miminko příkrmy odmítá, nenuťte ho násilím. Buďte trpělivá, nabízejte dál a správná chvíle přijde sama.